To, co zawsze jest największą zaletą wszelkiego rodzaju rzeczy używanych, to oczywiście ich cena. Gdyby nie ona, raczej nikt nie sięgałby w dzisiejszych czasach po samochody używane, mogąc wybierać te nowe z salonu, które jednak zwykle odznaczają się większą niezawodnością i mniejszą awaryjnością, czyli ogólnie rzecz biorąc lepszym stanem technicznym. Czy jednak aby na pewno tak właśnie jest? Czy niska cena to jedyna zaleta samochodów używanych? Jak się okazuje – nie do końca, choć trzeba przyznać, że poprzez sięganie po auta z drugiej ręki można w bardzo rozsądny sposób wydawać swoje pieniądze, po prostu niepotrzebnie ich nie tracąc.
Czy przebieg ma znaczenie?
I tak, i nie. Większość potencjalnych nabywców aut używanych uzna go za najważniejsze źródło informacji na temat stanu pojazdu, jednakże nie zawsze jest to źródło w pełni wiarygodne. Nawet ten samochód, który z pozoru ma bardzo duży przebieg, utrzymujący się na granicy dwustu czy nawet trzystu tysięcy kilometrów, potrafi okazać się w pełni sprawne, a z kolei auta o niskim przebiegu nie można od razu uznać za czegoś najlepszego. To wszystko zależy. Jakoś tak już jednak jest, że przeciętny Polak, zwłaszcza ten, który sam planuje sięgnąć po samochód używany, w pierwszej kolejności podczas czytania ogłoszeń na temat różnych aut zwróci uwagę na informacje na temat przebiegu. Można powiedzieć, że mamy na tym punkcie małego bzika. Potrafimy wiele wybaczyć samochodom używanym, ale za duży przebieg nieraz jest dla nas błędem niewybaczalnym, podczas gdy w rzeczywistości nie musi mieć on aż tak istotnego znaczenia. Powinniśmy przestać się bać dużych przebiegów. Pamiętajmy też o tym, że handlowcy nauczyli się nimi niezbyt uczciwie manewrować i potrafią zmieniać je w taki sposób, by dla nas te zmiany były niedostrzegalne. Nieraz więc wydaje się nam, że kupujemy auto używany o przebiegu wynoszącym mniej niż sto kilometrów, podczas gdy w rzeczywistości przejechano już nim przynajmniej dwukrotnie dłuższą trasę.
Nawet te auta, które mają przebieg wyższy niżeli wspomniane dwieście tysięcy kilometrów, wciąż potrafią działać świetnie i wykazywać się idealną sprawnością. Nie musimy więc tak od razu ich odrzucać. Najpierw sprawdźmy, czy w ten sposób nie rezygnujemy z czegoś, co tak naprawdę mogłoby się u nas znakomicie sprawdzić i spełnić wszystkie nasze potrzeby.
Jakie inne aspekty warto wziąć pod uwagę?
Jest ich niestety bardzo dużo. Skoro już zdecydowaliśmy się zaoszczędzić na aucie i postanowiliśmy sięgnąć po to używane, zróbmy wszystko, by wybrać coś, czego później nie będziemy żałować. Diagnoza musi być szczegółowa i dokładna. Samochód używany, jaki mamy zamiar kupić, musi zostać przez nas bardzo dokładnie skontrolowany. Nie tylko zresztą przez nas. Trudno bowiem oczekiwać, by zwykły niedzielny kierowca znał się na tych wszystkich dziwacznych częściach samochodowych i potrafił ocenić, czy mają one jeszcze dobrą jakość, czy może już niedługo zaczną się psuć. Samochody używane powinny być przeglądane w porządnych warsztatach samochodowych. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, by pojechać z nimi do jednego z takich warsztatów, postarajmy się przynajmniej o to, by udać się do potencjalnego handlowca wraz z mechanikiem albo przynajmniej jakąś osobą, która zna się i na samochodach, i przede wszystkim na częściach samochodowych. Aby sprawdzić każdy pojedynczy element pojazdu, nieraz trzeba dokonać jego demontażu. Pewne elementy wymagają wymontowania ich z podzespołów. W przeciwnym wypadku nie da się ich sprawdzić i nie da się wyznaczyć ich prawdziwej jakości.
Ogólnie rzecz biorąc możemy wyróżnić sobie kilka takich podstawowych elementów, które zawsze trzeba sprawdzić, gdy chce się sięgnąć po używane samochody. Będą to przede wszystkim: nadwozie, podwozie, układ hamulcowy, układ elektryczny, układ kierowniczy, całościowe ogumienie oraz skrzynia biegów i sprzęgło.