Kupując nowy lub używany samochód często zadajemy sobie pytanie jaki silnik będzie najbardziej opłacalny. Czy decydować się na samochód napędzany benzyną? Czy może jednak lepszym wyborem będzie diesel? Wiele osób decyduje się na jeszcze inną opcję, czyli LPG. A coraz większą popularność zyskują również hybrydy i auta elektryczne. W takim razie co się najbardziej opłaca?
Benzyna czy diesel?
Zacznijmy od porównania samochodów z silnikiem benzynowym oraz silnikiem diesel. Zestawiając je ze sobą musimy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Warto zacząć od tego, że koszt paliwa do obydwu samochodów jest bardzo zbliżony. Za benzynę zapłacimy ciut więcej. Istotną kwestią jest jednak to, że samochody z silnikiem diesel często są dużo droższe od tych benzynowych, jednak spalają dużo mniej paliwa, czyli pod tym względem są bardziej ekonomiczne. Jeśli jednak wziąć pod uwagę awaryjność i koszt utrzymania, z silnikiem diesel już nie jest tak kolorowo. Psują się one częściej, a koszt ich napraw jest bardziej odczuwalny. Mają również większą emisję spalin oraz pracują dużo głośniej od silników benzynowych. Samochody napędzane benzyną polecane są do użytku miejskiego, te na ropę zdecydowanie lepiej sprawdzą się w dłuższych trasach.
A może gaz albo samochód elektryczny?
Jeśli chodzi o samochody na gaz, tu w oczy wyraźnie rzuca się jedna kwestia. Koszt paliwa jest zdecydowanie niższy niż benzyny, czy ropy. Dlatego mogłoby się wydawać, że samochody z instalacją LPG są najbardziej opłacalne. Dochodzą tu jednak dodatkowe wydatki, których nie mamy w przypadku innych aut. Przede wszystkim założenie instalacji wiąże się z dużym wydatkiem. Koszt instalacji LPG to około 3 do 4 tysięcy złotych. Dodatkowo w przypadku aut na gaz trzeba robić dodatkowe coroczne przeglądy. Oprócz tego należy opłacać homologację, co zmusza do kolejnych wydatków. A co z hybrydami lub samochodami elektrycznymi? Te wciąż są mniej popularne niż tradycyjne auta na benzynę. Hybryda jest dobrym rozwiązaniem, jednak posiadanie samochodu elektrycznego może nieść za sobą dodatkowe problemy. Musimy się liczyć z tym, że jego ładowanie zajmuje dużo czasu, a ogólnie dostępnych stacji ładujących jest wciąż bardzo mało. Natomiast dużym plusem elektryków jest to, że możemy nimi parkować na parkingach miejskich nie płacąc za postój.