Niewiele osób o tym wie, ale nie mamy obowiązku sporządzania pisemnej umowy kupna-sprzedaży auta. Kwestia ta nie jest w żaden sposób uregulowana prawnie. Jednak będąc kupującym lub sprzedającym, warto się zabezpieczyć i sporządzić taką umowę w dwóch jednakowych egzemplarzach. Jest to dowód na zawarcie transakcji i może się okazać przydatna w przyszłości. Na przykład podczas przerejestrowywania auta lub do zawarcia umowy u ubezpieczyciela. Jak powinna wyglądać poprawnie sporządzona umowa kupna-sprzedaży? Jakie dane powinny się w niej znaleźć?
Jakie dane powinna zawierać umowa kupna-sprzedaży?
Każda ze stron powinna otrzymać swoją kopię umowy kupna sprzedaży. Jakie dane powinny się w niej znaleźć? Przede wszystkim dane osobowe osób biorących udział w transakcji. W umowie powinniśmy także wpisać datę i miejsce zawarcia transakcji. Oprócz tego umowa musi zawierać jak najwięcej danych dotyczących sprzedawanego auta. Wpisujemy markę i model pojazdu, rok produkcji, kolor, przebieg, moc silnika, numer nadwozia, obecny numer rejestracyjny, a także numer silnika. W umowie powinna znaleźć się również cena (wliczając i wyszczególniając zadatek, jeśli był). Warto również zawrzeć w umowie formułkę o tym, że kupujący został zapoznany ze stanem pojazdu i powiadomiono go o wszelkich uszkodzeniach. W umowie możemy również uwzględnić to która ze stron ponosi koszty sprzedaży auta. Każda umowa musi zawierać podpisy sprzedającego i kupującego.
O czym musimy pamiętać po zakupie używanego auta?
Osoby sprzedające auto powinny pamiętać, żeby o tym fakcie powiadomić urząd, w którym samochód został zarejestrowany. Powinny także, w ciągu 2 tygodni poinformować o sprzedaży firmę, w której auto było ubezpieczone. Jeśli jednak nabyliśmy samochód, mamy 30 dni na to, żeby go na siebie przerejestrować. Od 2022 roku nie ma obowiązku wymiany tablic rejestracyjnych na tablice z regionu, w którym mieszkamy. Mamy również obowiązek zapłacenia podatku, który jest równowartością 2% wartości pojazdu. Po zakupie auta powinniśmy je również ubezpieczyć. Możemy oczywiście kontynuować ubezpieczenie w firmie, w której umowę miał poprzedni właściciel. Mamy jednak prawo do wypowiedzenia tej umowy i znalezienia innej firmy ubezpieczeniowej.