Zasada jazdy na suwak wzbudziła ogromne emocje wśród kierowców, jak tylko weszła w życie. Ma wielu zwolenników, ale równie wielu przeciwników. Zdaniem osób, które wprowadziły ten przepis, jazda na suwak ma usprawniać ruch w momencie, kiedy powstaje korek. Czy faktycznie tak się dzieje? Nie do końca, ponieważ kierowcy nie zawsze rozumieją i potrafią zastosować się do tej zasady. W takim razie wyjaśniamy czym jest jazda na suwak, jak poprawnie ją stosować i w jakich sytuacjach nie obowiązuje.
Jak prawidłowo stosować zasadę jazdy na suwak?
Przede wszystkim musimy pamiętać, że zasada jazdy na suwak obowiązuje jedynie w sytuacji znacznego spowolnienia lub zatrzymania ruchu. Stosujemy ją jedynie na drogach, które mają przynajmniej dwa pasy ruchu w tym samym kierunku. Zasadę tę powinniśmy stosować w momencie kiedy jeden z pasów zanika lub jest utrudniony przejazd nim (na przykład na skutek kolizji, czy uszkodzonego pojazdu). Ważną informacją jest również to, że pas zanika także w momencie, kiedy zmienia się w buspas. Co ważne, zasadę jazdy na suwak możemy zastosować tylko wtedy, kiedy ruch spowolnił się na obydwu pasach, a nie tylko na pasie zanikającym. Jak w praktyce powinna wyglądać jazda na suwak? Jedziemy pasem, który zanika, lub nie można nim przejechać? Dojeżdżamy do miejsca, w którym pojawia się zator. Ważne jest, że musimy dojechać do samego końca zanikającego lub nieprzejezdnego pasa. Wtedy mamy pierwszeństwo przed pojazdem, który jest na pasie umożliwiającym kontynuację jazdy. Oczywiście przy wykonywaniu takiego manewru musimy zachować szczególną ostrożność i zastosować się do wszelkich obowiązujących przepisów ruchu drogowego. Przypominamy, że zasada jazdy na suwak jest obowiązkowa i nie zastosowanie się do niej grozi mandatem, nawet do 500 zł.
Kiedy jazda na suwak nie obowiązuje?
Zasada jazdy na suwak nie obowiązuje w kilku sytuacjach. Przykładowo, jeśli poruszamy się pasem do skrętu w lewo bądź w prawo, a chcielibyśmy jechać na wprost musimy pamiętać, że pas ten nie jest pasem zanikającym, więc omawiana zasada nie ma tu prawa zastosowania. Tak samo w sytuacji, kiedy nie dojedziemy do samego końca pasa zanikającego. Zasada nie obowiązuje też w sytuacji, gdy do spowolnienia ruchu doszło jedynie na pasie zanikającym. Najważniejsze, żebyśmy pamiętali, że zasada ta najczęściej obowiązuje w korkach na wszystkich pasach ruchu w tym samym kierunku.