Przeglądając policyjne statystyki dotyczące wypadków samochodowych, możemy być naprawdę zaskoczeni. Okazuje się, że wielu z nas jest w błędzie, twierdząc, że wypadki najczęściej powodują starsi kierowcy, będący pod wpływem alkoholu. Zgodnie z prowadzonymi statystykami najwięcej wypadków również nie jest spowodowanych przez złe warunki atmosferyczne na drodze. Jesteście ciekawi zatem, jak wyglądają policyjne statystyki? Oto one.
Kto najczęściej powoduje wypadki samochodowe?
Wbrew powszechnemu przekonaniu, że „baba za kierownicą to zło”, aż 74% wypadków drogowych powodują mężczyźni. Zgodnie z policyjnymi statystykami kobiety jeżdżą wolniej i bezpieczniej, chociaż częściej zdarzają im się stłuczki i zarysowania przy wykonywanych manewrach. Jeśli chodzi o wiek, zdecydowanie częściej wypadki powodują młodzi ludzie. Sprawcy wypadków najczęściej znajdują się w grupie wiekowej 25 – 39 lat. A w jakich rejonach Polski jest najniebezpieczniej? Otóż najwięcej wypadków jest na terenie Wielkopolski. Drugie miejsce zajmuje województwo łódzkie, a na trzecim miejscu plasuje się Śląsk. Jeśli chodzi o najbardziej niebezpieczne drogi, to według statystyk są to drogi dwukierunkowe i te mające dwie jezdnie jednokierunkowe. Najmniejszy odsetek wypadków zdarza się na autostradach i drogach szybkiego ruchu.
Jakie są najczęstsze przyczyny wypadków samochodowych?
Zastanawialiście się kiedyś jakie są najczęstsze przyczyny wypadków samochodowych w Polsce? Według policyjnych statystyk 27% wypadków drogowych dzieje się na skutek nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu. Druga najczęstsza przyczyna to niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze. Na trzecim miejscu z wynikiem 11% są wypadki spowodowane nieustąpieniem pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych. Statystyki, z wynikiem 7% zamykają wypadki z powodu niezachowania odpowiedniej odległości pomiędzy pojazdami. Aż w 11% wypadków w 2021 roku brały dział osoby będące pod wpływem alkoholu.