Wymiana opon na zimę w samochodzie to krok w stronę zwiększenia bezpieczeństwa na drodze i lepszej kontroli nad pojazdem. Przed oddaniem auta do wulkanizatora warto sprawdzić homologację swojego ogumienia i jest odpowiednia.
Homologacja opon zimowych
Dopasowanie odpowiednich opon zimowych jest kluczowe dla zachowania bezpieczeństwa na drodze i zadbania nie tylko o siebie podczas jazdy, lecz również innych uczestników ruchu. Prawidłowa homologacja to symbol płatka śniegu, który powinien znajdować się na tle góry. Jest to tak zwany symbol alpejski, który oznacza, że konkretne ogumienie przeznaczone jest do użytku zimą. Wiele opon zimowych posiada również dodatkowe oznaczenie M + S. Stanowi to jednak informację o możliwej jeździe po śniegu lub błocie, lecz nie jest jednoznacznym wskazaniem, iż opony są zimowe. Specjalnie wykonane nacięcia na bieżniku opon zimowych gwarantują lepszą przyczepność do nawierzchni pomimo trudnych warunków i występowania na drodze lodu, śniegu bądź błota. Bieżnik przystosowany jest do odprowadzania wody w efektywniejszy sposób w porównaniu z oponami letnimi.
Kiedy wymienić opony w samochodzie na zimowe?
Co roku powszechne staje się hasło, iż zima zaskoczyła kierowców. Warto jednak zadziałać nieco szybciej i dokonać wymiany opon przed pierwszymi opadami śniegu oraz przymrozkiem na drodze. Niskie temperatury powodujące zamarzanie wody na nawierzchni mogą występować już jesienią. Dlatego najlepiej zdecydować się na wizytę u wulkanizatora przed nadejściem zimy. Fachowcy polecają dokonanie wymiany w okresie, gdy temperatura powietrza w ciągu dnia utrzymuje się poniżej 6 – 7 stopni Celsjusza. Bowiem już w takich warunkach opony letnie powodują większe ryzyko utraty kontroli nad pojazdem. Czekanie z wymianą opon do ostatniej chwili to nie tylko ryzykowanie bezpieczeństwem własnym oraz innych uczestników ruchu. Jest to również narażanie się na większe kolejki u wulkanizatora tuż po pierwszych opadach śniegu. To właśnie wtedy większość kierowców przypomina sobie o konieczności zmiany ogumienia.