Jesteś kierowcą i codziennie poruszasz się samochodem? Zastanawiałeś się kiedyś za jakie wykroczenia możesz stracić prawo jazdy? Okazuje się, że lista jest całkiem pokaźna. Jak pokazują policyjne statystyki, w tym roku uprawnienia do prowadzenia pojazdów straciło już ponad 17 tysięcy kierowców. Przerażające jest to, że z roku na rok statystyki rosną, co oznacza, że coraz więcej kierowców popełnia na drogach naprawdę poważne wykroczenia. Poniżej znajdziecie listę wykroczeń, za które grozi nam utrata uprawnień do prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Najcięższe grzechy kierowców
Są dwa główne wykroczenia, za które grozi nam utrata prawa jazdy. Pierwszym z nich jest oczywiście prędkość. Utrata prawa jazdy grozi nam za przekroczenie dozwolonej prędkości o 50km/h. Dotyczy to zarówno terenu zabudowanego, jak i obszarów poza nim, oraz dróg ekspresowych i autostrad. Dodatkowo w takim przypadku zostaniemy ukarani bardzo wysokim mandatem. Jeśli jest to nasze pierwsze takie wykroczenie, dostaniemy karę 1500 zł, jeśli kolejne to czeka nas mandat w wysokości 3000 zł. W takim przypadku prawo jazdy zabierane jest na 3 miesiące. Drugim wykroczeniem, jest jazda pod wpływem alkoholu, czyli jeśli w wydychanym powietrzu mamy powyżej 0,2 promila alkoholu. Osoby, które „wydmuchają” od 0,2 do 0,5 promila, pożegnają się z „prawkiem” na okres od 6 do 36 miesięcy. Jeśli alkomat pokaże wyższe wartości, kierowcy grozi nawet dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Za co jeszcze stracimy „prawko”?
Prawo jazdy również możemy stracić przez przekroczenie limitu dozwolonych punktów karnych. Tutaj inne przepisy obowiązują nowych kierowców, inne tych bardziej doświadczonych. Kierowca, który posiada uprawnienia do prowadzenia pojazdów mechanicznych krócej niż rok, nie może przekroczyć 20 punktów karnych. Nieco lepiej mają ci, którzy posiadają prawo jazdy więcej niż rok. Mogą oni uzbierać na swoim koncie 24 punkty karne. Każdy punkt powyżej tych limitów skutkuje zabraniem uprawnień. Jeśli przekroczymy dopuszczalną ilość punktów karnych, żeby odzyskać prawo jazdy, będziemy musieli ponownie podchodzić do egzaminu praktycznego. Jest jeszcze jedna rzecz, za którą policjant może nam zabrać prawo jazdy. Chodzi o przewożenie w samochodzie większej ilości osób niż uwzględniono w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Warunek jest jeden, ilość osób nadprogramowych musi być większa niż 3. Utratą prawa jazdy grozi też ucieczka z miejsca wypadku, jeśli były w nim osoby poszkodowane.