Inwestycja w samochód używany zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Istnieją jednak sposoby pozwalające na dokładne sprawdzenie auta i wybranie modelu, który spełnia wszystkie oczekiwania. Zachowanie chłodnej głowy i nie kupowanie samochodu wyłącznie ze względu na dobry wygląd zewnętrzny to podstawa. Bardzo ważne jest sprawdzenie rzeczywistego stanu technicznego. Musimy poświęcić czas na przejrzenie historii pojazdu oraz stworzenie umowy zabezpieczającej kupującego w razie oszustwa przez osobę sprzedającą.
Jak sprawdzić dokładnie używany samochód?
Po dokonaniu pierwszej selekcji spośród interesujących ofert samochodów wystawionych na sprzedaż należy umówić się na indywidualne oględziny. W przypadku samochodów używanych do 20 tysięcy samodzielne oględziny mogą okazać się niewystarczające. Najlepiej więc zdecydować się na sprawdzenie auta przez zaufanego mechanika, w wybranej stacji diagnostycznej lub w serwisie autoryzowanym przez producenta danego modelu. Podczas oględzin warto skontrolować również historię pojazdu na odpowiednim portalu. Wystarczy do tego indywidualny numer VIN samochodu, data pierwszej rejestracji oraz numery rejestracyjne. W przypadku starszych samochodów o wartości do 20 tysięcy przeoczenie ukrytej wady może doprowadzić do wydatków związanych z naprawą większych niż koszt zakupu.
Bezpieczna umowa
Kupując używany samochód należy sporządzić umowę, która będzie zawierała najważniejsze informacje i jednocześnie zabezpieczy kupującego. W umowie należy zapisać wszystkie deklarowane przez sprzedającego usterki oraz ewentualne wady ukryte, dane osobowe każdej ze stron, a także ustalenia dotyczące sposoby płatności. Ze względu na modyfikacje przepisów transakcje powyżej 20 tysięcy w przypadku inwestycji w samochód używany nie mogą odbywać się gotówkowo. Dlatego jeśli cena auta przekracza kwotę, należy zapłacić transakcją elektroniczną, która zostanie uwzględniona w umowie. Prawidłowo sporządzona umowa zabezpiecza każdą ze stron transakcji.