Nadchodzą ogromne zmiany dla przyszłych kierowców, które w znacznym stopniu mogą utrudnić im życie. Już niebawem możemy spodziewać się tak zwanego okresu próbnego dla osób, które dopiero co zdały egzamin na prawo jazdy. Taki system od jakiegoś czasu funkcjonuje w innych krajach, na przykład w Austrii i Niemczech. Czy u nas się to sprawdzi? Nowi kierowcy raczej nie będą z tego powodu zadowoleni.
Jak wygląda teraz kurs i egzamin na prawo jazdy?
Przez ostatnie lata wiele się zmieniło w kontekście tego jak wygląda przygotowanie do kursu, sam kurs oraz egzamin na prawo jazdy. Pierwszą zmianą jaka została wprowadzona był Profil Kandydata na Kierowcę, który muszą wyrobić wszystkie osoby, które chcą rozpocząć kurs w szkole jazdy. Po wyrobieniu takiego profilu otrzymujemy od szkoły skierowanie na badania dla kierowców. Bez tych dwóch rzeczy nie możemy rozpocząć nauki. Gdy mamy już skompletowane dokumenty, najpierw czeka nas 30 godzin zajęć teoretycznych, często zakończonych egzaminem wewnętrznym sprawdzającym wiedzę. Potem rozpoczyna się część praktyczna, czyli 30 godzin jazd z instruktorem, który decyduje o tym, czy możemy przystąpić do egzaminu. Sam egzamin składa się z dwóch części – teoretycznej i praktycznej. I choć praktyczna część wygląda prawie cały czas tak samo to duże zmiany zaszły w części teoretycznej. Aktualnie osoby zdające uczą się do egzaminu z bazy ponad 2000, a nie jak było kiedyś kilkudziesięciu pytań.
Zmiany dla nowych kierowców – okres próbny
Już niebawem, w życie ma wejść przepis o obowiązkowym okresie próbnym dla nowych kierowców. Będzie się on wiązał z wieloma obowiązkami i zakazami dla osób, które prawo jazdy posiadają krócej niż 8 miesięcy. A co konkretnie ich czeka?
- Możliwość prowadzenia jedynie samochodów oznaczonych specjalną naklejką.
- Obowiązkowe kursy doszkalające, zarówno teoretyczne, jak i praktyczne. Szkolenia trzeba będzie odbyć pomiędzy 4 a 8 miesiącem od momentu otrzymania prawa jazdy.
- Specjalne ograniczenia prędkości dla nowych kierowców: maksymalnie 50 km/h w terenie zabudowanym, maksymalnie 80 km/h w terenie niezabudowanym oraz nie więcej niż 100 km/h na autostradach i drogach ekspresowych.
- Zakaz podejmowania pracy jako kierowca przez pierwsze 8 miesięcy posiadania prawa jazdy.